Huishoudelijk reglement van de medezeggenschapsraad van PCBS De Wegwijzer, Krimpen aan den IJssel vastgesteld door de raad op 15 maart 2011
Artikel 1 Voorzitter en plaatsvervangend voorzitter
- De raad kiest uit zijn midden een voorzitter en een plaatsvervangend voorzitter.
- De voorzitter is belast met het openen, schorsen, heropenen, sluiten en het leiden van de vergaderingen van de raad.
- De voorzitter en bij diens verhindering de plaatsvervangend voorzitter vertegenwoordigt de raad in en buiten rechte.
- De voorzitter voert in beginsel het overleg met het bevoegd gezag en heeft in ieder geval voor elke MR vergadering met het bevoegde gezag contact. De voorzitter stelt de MR-leden van de uitkomsten hiervan tijdig op de hoogte. .
Artikel 2 Secretaris
- De raad kiest uit zijn midden een secretaris.
- De secretaris is belast met het bijeenroepen van de raad ( na overleg met de voorzitter), het opmaken van de agenda, het opstellen van de verslagen, het voeren van de briefwisseling en het beheren van de internetsite en het beheren van de voor de raad bestemde en van de raad uitgaande stukken.
Artikel 3 Penningmeester
- De raad kiest uit zijn midden een penningmeester.
- De penningmeester voert de financiële huishouding van de raad; hij stelt ieder jaar de begroting op en legt over ieder jaar verantwoording af in het jaarverslag.
- De penningmeester doet de raad een voorstel in de begroting voor de wijze waarop de door het bevoegd gezag beschikbaar gestelde middelen voor de raad, de eventuele geledingen en de deelraad worden verdeeld.
- De raad stelt de begroting vast.
Artikel 4 Bijeenroepen en agenda van de raad
- De raad komt ten behoeve van de uitoefening van zijn taak ten minste 6 x per jaar bijeen en in de in het medezeggenschapsreglement bepaalde gevallen.
- De voorzitter bepaalt tijd en plaats van de vergadering.
- De vergadering wordt, behoudens spoedeisende gevallen, gehouden binnen 14 dagen nadat een verzoek daartoe is ingekomen. De vergadering wordt op een zodanig tijdstip gehouden dat alle leden van de raad redelijkerwijze aanwezig kunnen zijn.
- De MR-leden en eventuele GMRleden en/of adviseurs (en/of directieleden) worden door de secretaris schriftelijk uitgenodigd.
- De secretaris stelt voor iedere vergadering een agenda op, waarop de door de voorzitter en door de leden opgegeven onderwerpen worden geplaatst.
- Ieder lid van de raad kan een onderwerp op de agenda doen plaatsen.
- Behoudens spoedeisende gevallen worden de uitnodiging, de agenda en het verslag met actiepunten tenminste 7 dagen vóór de te houden vergadering van de raad verstuurd.
- De secretaris stuurt een afschrift van de agenda van de vergadering van de raad aan het bevoegd gezag en aan de gemeenschappelijke raad (GMR). De agenda wordt ter inzage gelegd op een algemeen toegankelijke plaats in de school ten behoeve van belangstellenden. Waar mogelijk maakt de secretaris gebruik van de in de school gebruikelijke digitale communicatiemiddelen.
Artikel 5 Deskundigen en/of adviseur
- De raad kan besluiten één of meer deskundigen/adviseurs uit te nodigen tot het bijwonen van een vergadering met het oog op de behandeling van een bepaald onderwerp.
- Aan de in het eerste lid bedoelde personen worden tijdig de agenda en de stukken van de betrokken vergadering verstrekt.
- De leden van de raad kunnen in de vergadering aan de in het eerste lid genoemde personen inlichtingen en advies vragen.
- Een deskundige kan ook worden uitgenodigd schriftelijk advies te geven.
Artikel 6 Commissies
De raad kan commissies instellen ter voorbereiding van de door de raad te behandelen onderwerpen.
Artikel 7 Quorum en besluitvorming
- Tenzij dit reglement anders bepaalt, besluit de raad bij meerderheid van stemmen in een vergadering waarin tenminste de helft plus één van het totaal aantal leden aanwezig is.
- Indien in een vergadering het vereiste aantal leden niet aanwezig is, wordt een nieuwe vergadering belegd op de in artikel 4 voorgeschreven wijze, met dien verstande dat er slechts 2 dagen tussen de rondzending van de oproep en de datum van de vergadering behoeven te verlopen. Deze laatste vergadering wordt gehouden en is gerechtigd besluiten te nemen ongeacht het aantal leden dat is opgekomen.
- In de gevallen waarin in gevolge dit reglement een voorgenomen besluit van het bevoegd gezag de instemming behoeft van ofwel de oudergeleding ofwel de personeelsgeleding van de raad, beslist dat deel bij meerderheid van stemmen in een vergadering, waarin ten minste de helft plus één van het aantal leden van dat deel van de raad aanwezig is
- Over zaken wordt mondeling en over personen wordt schriftelijk gestemd. De raad kan besluiten om over zaken schriftelijk te stemmen.
- Blanco stemmen worden geacht niet te zijn uitgebracht en tellen voor het bepalen van de meerderheid niet mee. Stemmen bij volmacht is niet mogelijk.
- Wordt bij een stemming over personen bij de eerste stemming geen gewone meerderheid behaald, dan vindt herstemming plaats tussen hen die bij de eerste stemming de meeste stemmen kregen. Bij deze herstemming is diegene gekozen die alsdan de meeste stemmen op zich verenigd heeft. Indien de stemmen staken, beslist het lot.
- Bij staking van de stemmen over een door de raad te nemen besluit dat geen betrekking heeft op personen, wordt deze zaak op de eerstvolgende vergadering van de raad opnieuw aan de orde gesteld. Staken de stemmen opnieuw, dan wordt het voorstel geacht te zijn verworpen.
Artikel 8 Verslag
- De secretaris maakt van iedere vergadering van de raad een verslag met actiepuntenlijst dat in de volgende vergadering door de raad wordt vastgesteld.
- Het verslag wordt overeenkomstig het bepaalde in artikel 4, achtste lid, van dit reglement bekend gemaakt aan het bevoegde gezag en de GMR.
Artikel 9 Communicatie en informatie
- De secretaris doet jaarlijks in de maand oktober schriftelijk verslag van de werkzaamheden van de raad en maakt gelijktijdig een jaarplan op voor het volgende jaar. Dit verslag en jaarplan behoeft de goedkeuring van de raad.
- De secretaris bevordert de communicatie met alle belanghebbenden en doet dit ten minste door er zorg voor te dragen dat goedgekeurde verslagen van vergaderingen, dit Huishoudelijk reglement en het jaarverslag en –plan zo spoedig mogelijk worden verspreid (schriftelijk en/of digitaal) onder bestuur, directie, en de secretaris van de gemeenschappelijke raad.
- Dit reglement, het jaarverslag en jaarplan is eveneens op een algemeen toegankelijke plaats digitaal en/of schriftelijk ter inzage voor belangstellenden (bijv, ouders en leerlingen).
- Van de verslagen van de MR-vergaderingen wordt een samenvatting op de site geplaatst en in de nieuwsbrief “Wegwijs” opgenomen.
Artikel 10 Kandidaatstelling en verkiezingen
- De leiding van de verkiezing van de leden van de medezeggenschapsraad en afgevaardigden naar de GMR berust bij de medezeggenschapsraad. De organisatie daarvan kan door de raad worden opgedragen aan een verkiezingscommissie (bestaande uit leden van de MR).
- De verkiezingen voor de medezeggenschapsraad en afgevaardigden naar de GMR worden omstreeks mei/juni gehouden. De gekozen leden treden pas in functie op de eerste vergadering van het nieuwe schooljaar. Zij worden uitgenodigd aanwezig te zijn op de laatste M.R. vergadering van het schooljaar voorafgaand aan het moment dat zij in functie treden.
- De medezeggenschapsraad bepaalt de datum van de verkiezingen, alsmede de tijdstippen van aanvang en einde van de stemming.
- De secretaris doet van een en ander schriftelijk mededeling aan de tot geleding behorende personen.
- Kiesgerechtigd zijn: a. Personeelsleden, wier huidige dienstverband aan de school tenminste 6 maanden heeft geduurd.
b.Ouders, wier kind gedurende 6 maanden als leerling bij de school staat ingeschreven.
- Verkiesbaar zijn: a.Personeelsleden, die tenminste een jaar aangesloten in de school werkzaam zijn.b.Ouders, die een kind hebben, dat gedurende tenminste een jaar aaneengesloten als leerlingen bij de school staat ingeschreven.
- Voorafgaand aan de verkiezingen stellen deze kandidaten zich schriftelijk voor aan de ouders. De organisatie hiervan ligt in handen van de verkiezingscommissie.
- Iedere kiesgerechtigde persoon kan niet meer stemmen uitbrengen dan er voor de desbetreffende (sub)geleding plaatsen te vervullen zijn in de medezeggenschapsraad. Hij/zij kan slechts één stem per kandidaat uitbrengen. Hij/zij dienst het biljet van zijn/haar handtekening te voorzien.
- Stemmen bij volmacht is niet mogelijk.
- Na het einde van de stemming stelt de medezeggenschapsraad het aantal geldige stemmen vast dat op elke kandidaat is uitgebracht.
- Ongeldig zijn de stembiljetten:
- die niet door of namens de medezeggenschapsraad zijn uitgereikt;
- waaruit niet duidelijk de keuze van de kiesgerechtigde blijkt.
- waarop op meer kandidaten een stem is uitgebracht dan er vacatures zijn.
- waarop op andere kandidaten een stem is uitgebracht dan door de medezeggenschapsraad zijn gesteld.
- die niet zijn ondertekend.
- Gekozen zijn per (sub)geleding de kandidaten die achtereenvolgens het hoogste aantal stemmen op zich verenigd hebben. Indien voor de laatste te bezetten zetel meer kandidaten zijn die een gelijk aantal stemmen op zich verenigd hebben, beslist tussen hen het lot.De uitslag van de verkiezingen wordt door de medezeggenschapsraad vastgelegd en volledig bekendgemaakt aan het bevoegd gezag en via de schoolkrant, aan de tot de (sub)geledingen behorende personen.
Artikel 11. Afvaardiging naar de GMR
1. De MR kiest twee vertegenwoordigers, te weten één uit het personeelsgeleding en één uit het oudergeleding gekozen. Tevens worden twee plaatsvervangende vertegenwoordigers voor elke der geledingen aangewezen. Een GMR lid hoeft geen MR lid te zijn.
2. De verkiezingen geschieden bij geheime schriftelijke stemming.
3. Bij ziekte of afwezigheid van de GMR –vertegenwoordiger kan het plaatsvervangend lid de plaats innemen van de GMR – vertegenwoordiger conform in het huishoudelijk reglement van deze raad hierover is geregeld.
4. De GMR – afvaardiging draagt zorg voor terugkoppeling van de besproken zaken c.q. genomen besluiten naar zijn/haar achterban. In zaken waarvoor adviesbevoegdheid geldt heeft de GMR – afgevaardigde mandaat. In zaken waarvoor instemmingsbevoegdheid is geregeld, kan de GMR– afgevaardigde haar achterban raadplegen alvorens instemming aan de voorgenomen besluiten wordt verleend. Ten aanzien van het gegeven advies c.q. verleende instemming wordt indien gevraagd verantwoording afgelegd aan de achterban.
5. Verslagen van de G.M.R. vergaderingen worden op de e.v. MR vergadering behandeld.
Artikel 12 Wijzing en vaststelling van het huishoudelijke reglement
- De raad is te allen tijde bevoegd het huishoudelijke reglement te wijzigen en opnieuw vast te stellen.
- De secretaris draagt er zorg voor dat het bevoegd gezag over de wijzigingen na vaststelling door de raad wordt geïnformeerd.
Artikel 13 Overige bepalingen
- In gevallen waarin dit reglement niet voorziet, beslist de raad op voorstel van de voorzitter, met in achtneming van het gemeenschappelijk medezeggenschapsreglement.
- Het rooster van aftreden wordt jaarlijks op de eerste M.R. vergadering na 1 oktober vastgesteld.